نقد و اطلاع رسانی: جمهوری اسلامی و مجلس خبرگان (2)
44 بازدید
نحوه تهیه : گروهی
محل انتشار : حکومت اسلامی ) پاییز 1385 - شماره 41 )(20 صفحه - از 160 تا 179)
تعداد شرکت کننده : 0

در شماره پیشین مجله نظرات دو تن از محققان را پیرامون همنشینی جمهوریت و اسلامیت در نظام جمهوری اسلامی ملاحظه کردید، اینک دیدگاه آنان پیرامون «مجلس خبرگان، جایگاه و ملاک مشروعیت آن» پیش‏روی شماست. دو دیدگاه متفاوت درباره نقش مردم در این زمینه و وجه تمایز خبرگان منتخب از خبرگان غیرمنتخب در این مناظره مکتوب به چشم می‏خورد.

بار دیگر ضمن تشکر از حجج اسلام آقایان کاظم قاضی‏زاده(1) و احمدحسین شریفی(2) خوانندگان محترم مجله را به مطالعه آن دعوت می‏کنیم.

«حکومت اسلامی»

جهت فهم اقبال عمومی و انتخاب از سوی ملت است. مشروعیت اعمال ولایت رهبری به انتخاب وی از سوی خبرگان است.

اگر رهبری رأی مجلس خبرگان را نداشته باشد، با دیگر فقیهان جامع الشرائط، نسبت به حکومت و دولت نسبت یکسانی دارد.

شریفی: از پاسخ‏هایی که به پرسش‏های پیشین داده شد، به خوبی معلوم شد که هر گونه ولایت و حکومتی مشروعیت و حقانیتش وابسته به نصب الهی است؛ اعم از این که حکومت نبوی باشد یا علوی و یا حکومت فقها و عالمان اسلامی ـ البته نصب حاکم از سوی خداوند گاهی به صورت مستقیم است مثل نصب پیامبران و گاهی به صورت با واسطه و غیر مستقیم مثل نصب امامان و فقیهان ـ که امامان از سوی پیامبر اکرم و فقهای جامع الشرائط از سوی امام زمان برای اداره جامعه اسلامی در دوران غیبت منصوب شده‏اند. در این میان، مجلس خبرگان هیچ نقشی در مشروعیت بخشی به ولایت فقیه ندارد. کار حقیقی خبرگان، کشف فقیه واجد شرایط و اعلام ولایت او به مردم است. کارکرد اصلی مجلس خبرگان، کارکرد بیّنه شرعی و تراکم بینات است. و بینه هیچ نقشی در ایجاد امر مورد شهادت ندارد. کار بینه، «شهادت» بر «امر واقع» است و نه «ایجاد و جعل» امر واقع. و به بیانی دیگر، خبرگان رهبری یعنی کارشناسانی که با توجه به تخصص خود، می‏توانند فقیه واجد شرایط را تشخیص دهند. یعنی کسی را که از سوی خداوند، صلاحیت او برای رهبری امت اسلامی مورد تأیید قرار گرفته است تشخیص داده و به مردم اعلام نمایند و لذا هیچ نقشی در مشروعیت بخشی به ولی فقیه ندارند.

: مشروعیت مجلس خبرگان رهبری در طول مشروعیت ولایت فقیه است یا در عرض آن؟ آیا مشروعیت نهاد مجلس خبرگان و مصوبات آن به رضایت ولی فقیه بستگی دارد؟

شریفی: در این پرسش، واژه «مشروعیت» به صورت مشترک ادامه در لینک

آدرس اینترنتی